Lady Braves set medley relay record at Lemmon Lions Meet

Share

By Jay Davis

The Cheyenne-Eagle Butte girls’ medley relay team set a new record at the Lemmon Lions Meet on Saturday.
The Lady Braves teamed to win the medley at 2 minutes, 37.23 seconds. They broke the 2:37.3 run by Lemmon in 1997. Teaming to set the record were Jimmi Lawrence, Destiny Beautiful Bald Eagle, Mary Shupick and Theola Shad.
Lawrence won an individual title in the 100-meter dash. Lawrence ran a 13.72 to be Heidi Vanlishout of McIntosh who ran a 13.98.
Vanlishout picked up a win of her by going 13 feet, eight inches in the long jump.
McIntosh teammate Tia Baumberger won the high jump at 4-9.
Two Cheyenne-Eagle Butte boys won events.
Dillon Miner ran a 4:58.11 to win the 1600 going away. Runner-up Harley Mollman of Harding County finished 20 seconds back.
Jeffrey Red Tomahawk won the 300-meter hurdles at 47.67, beating Tim Morgan of Lemmon who ran a 48.06.
Two more meet records were bettered.
Caden Smiley of Faith set a new high jump standard at 6-3. The old record of 6-2 was et by Zimmerman of Elgin, N.D., in 1987.
Hannah Phillips of Harding County sent the discus 128-2 breaking the 122-2 set by Hanson of Bowman, N.D., in 2004.

Lemmon Lions Meet
Boys Division
100-Meter Dash: 1. Raymond Frank, Lemmon, 12.21; 2. Seth Buer, Bison, 12.33; 3. Shane Lutz, Faith, 12.34; 4. Yi An, Stanley County, 12.58; 5. Cole Buer, Bison, 12.58; 6. Clayton Prelle, Bison, 12.68; 7. DeeHawk Moran, Cheyenne-Eagle Butte, 12.7; 8. Jeffrey Red Tomahawk, Cheyenne-Eagle Butte, 12.78.
200-Meter Dash: 1. Torgils Eldrup, Harding County, 24.89; 2. Raymond Frank, Lemmon, 25.19; 3. Colton Drageset, Stanley County, 25.72; 4. Conrad Arnold, McIntosh, 26.04; 5. Dee Hawk Moran, Cheyenne-Eagle Butte, 26.24; 6. David Ruth, Faith, 26.79; 7. Michael Scott, Stanley County, 27.68; 8. Daulton Shrake, Stanley County, 28.1.
400-Meter Dash: 1. Torgils Eldrup, Harding County, 55.37; 2. Kyle Mollman, McIntosh, 55.86; 3. Reece Jensen, Harding County, 56.99; 4. DeeHawk Moran, Cheyenne-Eagle Butte, 57.46; 5. Rio Hulm, Faith, 57.71; 6. Julius High Bear, Harding County, 58.43; 7. Conrad Arnold, McIntosh, 59.16; 8. Preston Baumgarten, Lemmon, 1:00.68.
800-Meter Run: 1. Shale Kramme, Stanley County, 2:32.97; 2. Windon Hewson, Harding County, 2:37.3; 3. Lukas Chase, Stanley County, 2:38.16; 4. Julius High Bear, Harding County, 2:51.08; 5. Riley Jensen, Harding County, 3:00.95; 6.  Dominik Ossowski, Harding County, 3:14.48.
1600-Meter Run: 1. Dillon Miner, Cheyenne-Eagle Butte, 4:58.11; 2. Harley Mollman, Harding County, 5:19.05; 3. Korden Arnold, McIntosh, 5:21.5; 4. Patrick Wilson, Lemmon, 5:28.79; 5. Kruze Robinson, Harding County, 5:31.6; 6. Brevin Klemann, Stanley County, 5:33.53; 7. Joey Aukland, Bison, 6:00.42; 8. Cole Brings Plenty, Takini, 6:17.94.
3200-Meter Run: 1. Shay VanDenHemel, Stanley County, 11:46.98; 2. Kordel Arnold, McIntosh, 11:57.89; 3. Matthew Johnson, Bison, 16:17.61.
110-Meter Hurdles: 1. Tim Morgan, Lemmon, 19.27; 2. Josh McKinstry, Bison, 19.47; 3. Wyatt Simonson, Faith, 21.92; 4. Nathan Boekel, Lemmon, 26.29.
300-Meter Hurdles: 1. Jeffrey Red Tomahawk, Cheyenne-Eagle Butte, 47.67; 2. Tim Morgan, Lemmon, 48.06; 3. Josh McKinstry, Bison, 49.54; 4. Drew Vance, Faith, 50.01; 5. Wyatt Simonson, Faith, 53.45.
400-Meter Relay: 1. Faith, 47.39; 2. Lemmon, 49.04; 3. Stanley County, 51.14; 4. Harding County, 53.36.
800-Meter Relay: 1. Faith, 1:39.15; 2. Lemmon, 1:42.35; 3. Stanley County, 1:43.0; 4. Cheyenne-Eagle Butte, 1:44.55.
1600-Meter Relay: 1. Faith, 3:47.41; 2. Harding County, 3:53.6; 3. Stanley County, 4:16.08.
3200-Meter Relay: 1. Harding County, 9:16.58; 2. Stanley County, 10:11.57.
Medley Relay: 1. Harding County, 4:05.58; 2. Stanley County, 4:10.22; 3. Lemmon, 4:26.89; 4. Faith, 4:29.36; 5. Bison, 4:31.24.
Shot Put: 1. Brody Peterson, Lemmon, 44-6; 2. Joseph Balderas, Cheyenne-Eagle Butte, 34-4.75; 3. Sam Kennedy, Faith, 33-1.75; 4. Marty Shaff, Faith, 33-5; 5. Wendell Nezzie, Takini, 33-2.5; 6. John Gropper, Faith, 32-11.5; 7. Brandon Heil, Lemmon, 32-7.25; 8. Saige Iron Hawk, Takini, 32-4.75.
Discus: 1. Brody Peterson, Lemmon, 120-5; 2. Sam Kennedy, Faith, 114-2; 3. Conrad Arnold, 110-2; 4. Marty Shaff, Faith, 98-1; 5. Damon Hoftiezer, Stanley County, 91-11; 6. Joseph Ulrich, Faith, 87-2; 7. Braylon Benoist, Cheyenne-Eagle Butte, 84-4; 8. Joseph Lawrence, Cheyenne-Eagle Butte, 79-8.
High Jump: 1. Caden Smiley, Faith, 6-3 (sq, meet record, old record, 6-2, Zimmerman, Elgin, 1987); 2. Clayton Koch, Harding County, 5-8; 3. (tie) Kyle Mollman, McIntosh, 5-8, Gareth Bushong, Faith, 5-8; 5. Cole Buer, Bison, 5-4; 6. Carson Schnell, Lemmon, 5-0; 7. Nathan Boekel, Lemmon, 4-10.
Long Jump: 1. Cole Buer, Bison, 17-7; 2. Chaney Keffeler, Faith, 17-2.75; 3. Tyler Heil, Lemmon, 17-1.25; 4. Trenton Casillas, Cheyenne-Eagle Butte, 16-5.5; 5. Carson Schnell, Lemmon, 16-5.5; 6. Jalen Brown, Stanley County, 16-3.75; 7. Patrick Wilson, Lemmon, 15-5.75; 8. Brevin Klemann, Stanley County, 15-2.75.
Triple Jump: 1. Josh McKinstry, Bison, 36-10; 2. Tyler Heil, Lemmon, 35-5; 3. Nathan Boekel, Lemmon, 31-8.75; 4. Mark Skovbaek, Harding County, 29-6.5; 5. Duell Tomac, Lemmon, 28-9.
Pole Vault: 1. Drew Vance, Faith, 11-0 (sq); 2. David Ruth, Faith, 10-0; 3. Wyatt Lutz, Faith, 9-6; 4. Cole  Trainor, Faith, 9-0; 5. Brock Vance, Faith, 7-6.

Girls Division
100-Meter Dash: 1. Jimmi Lawrence, Cheyenne-Eagle Butte, 13.72; 2. Heidi Vanlishout, McIntosh, 13.98; 3. Tori Jones, Stanley County, 14.13; 4. Theola Shad, Cheyenne-Eagle Butte, 14.67; 5. Teagen Engel, Faith, 14.8; 6. Tearnee Nelson, Faith, 14.83; 7. Karli Kilby, Faith, 14.87; 8. Madelyn Siedel, Bison, 15.07.
200-Meter Dash: 1. Katie Sackmann, Lemmon, 28.29; 2.  Heidi Vanlishout, McIntosh, 29.24; 3. Theola Shad, Cheyenne-Eagle Butte, 29.64; 4. Macy Shupick, Cheyenne-Eagle Butte, 30.68; 5. Tia Baumberger, McIntosh, 30.78; 6. Bryce Olson, Harding County, 31.78; 7. Brooke Lemmel, Faith, 31.87; 8. Shayna Mosbrucker, McIntosh, 32.04.
400-Meter Dash: 1. Haley Froelich, Lemmon, 1:06.21; 2. Maddie Teagen, Harding County, 1:08.15; 3. Katie Bogue, Faith, 1:10.37; 4. Kelsey VanDenHamel, Stanley County, 1:10.4; 5. Tia Baumberger, McIntosh, 1:11.22; 6. Heidi Vanlishout, McIntosh, 1:11.5; 7. Kady Nielsen, Stanley County, 1:11.8; 8. Andi Drageset, Stanley County, 1:12.38.
800-Meter Run: 1. Kelsey VanDenHemel, Stanley County, 2:38.69; 2. Shanna Selby, Faith, 2:43.03; 3. Morgan Ham, Lemmon, 2:45.47; 4. Cheyenne Whaley, Stanley County, 2:57.75; 5. Olivia Frisvold, Lemmon, 2:58.11; 6. Madison Gripne, Cheyenne-Eagle Butte, 3:00.97.
1600-Meter Run: 1. Kelsey VanDenHemel, Stanley County, 6:00.86; 2. Sydney Senn, Bison, 6:24.73; 3. Shayna Engel, Faith, 6:42.63; 4. Marine Avril, Harding County, 7:08.36.
3200-Meter Run: 1. Bailie Beer, Lemmon, 14:37.25; 2. Shayna Engel, Faith, 14:53.81.
100-Meter Hurdles: 1. Julia Blue Arm, Lemmon, 17.44; 2. Bailly Enright, Faith, 18.03; 3. Cody Ryckman, Stanley County, 18.96; 4. Brooke Enright, Faith, 19.7; 5. Teagan Engel, Faith, 21.17; 6. Madelyn Siedel, Bison, 21.75.
300-Meter Hurdles: 1. Julia Blue Arm, Lemmon, 51.81; 2. Tori Jones, Stanley County, 54.8; 3. Cody Ryckman, Stanley County, 57.17; 4. Kodee Bolte, Lemmon, 59.87; 5. Madelyn Siedel, Bison, 1:01.6; 6. Shaylyn Loder, Lemmon, 1:03.19.
400-Meter Relay: 1. Faith, 55.85; 2. Stanley County, 58.47; 3. Harding County, 58.91; 4. Lemmon, 1:01.89.
800-Meter Relay: 1. Lemmon, 1:56.94; 2. Cheyenne-Eagle Butte, 1:58.47; 3. Stanley County, 2:01.26; 4. Faith, 2:02.54.
1600-Meter Relay: 1. Lemmon, 4:30.94; 2. Faith, 4:48.1; 3. Harding County, 4:54.18.
3200-Meter Relay: 1. Lemmon, 12:17.61.
Medley Relay: 1. Cheyenne-Eagle Butte, 4:37.23 (meet record, old record, 4:37.3, Lemmon, 1997); 2. Faith, 4:51.4; 3. Harding County, 4:54.85.
Shot Put: 1. Hannah Phillips, Harding County, 37-10 (sq); 2. Sierra Iverson, Stanley County, 31-8; 3. Summer Bailey, McIntosh, 28-7.25; 4. Maggie Archibald, Lemmon, 28-0.75; 5. Sidney Schad, Cheyenne-Eagle Butte, 27-10; 6. Jene Kilness, Faith, 27-8.5; 7. Melinda Klein, Lemmon, 27-2.75; 8. Tatum Mendoza, Cheyenne-Eagle Butte, 26-8.5.
Discus: 1. Hannah Phillips, Harding County, 128-2 (sq, meet record, old record, 122-2, Hanson, Bowman, 2004); 2. Sierra Iverson, Stanley County, 99-11; 3. Summer Bailey, McIntosh, 93-10; 4. Madison Vance, Faith, 93-7; 5. Ashton Delbridge, Faith, 72-8; 6. Jene Kilness, Faith, 71-2; 7. Maggie Archibald, Lemmon, 70-1; 8. Melinda Klein, Lemmon, 68-9.
High Jump: 1. Tia Baumberger, McIntosh, 4-9; 2. Sierra Stugelmeyer, Harding County, 4-7; 3. Shayna Mosbrucker, McIntosh, 4-7; 4. (tie) Tearnee Nelson, Faith, 4-5, Brooke Enright, Faith, 4-5; 6. Brandi Enright, Faith, 4-3; 7. Amber Ellison, Lemmon, 4-1; 8. Kelli Evans, Lemmon, 3-11.
Long Jump: 1. Heidi Vanlishout, McIntosh, 13-8; 2. Paige Brink, Faith, 13-7.75; 3. Kady Neilsen, Stanley County, 13-4; 4. Katie Sackmann, Lemmon, 13-1.75; 5. Shayna Mosbrucker, McIntosh, 12-11.25; 6. Brady Beer, Lemmon, 12-0.75; 7. Abigail Wicks, Faith, 10-9.5.
Triple Jump: 1. Sierra Stugelmeyer, Harding County, 33-5.75 (sq); 2. Julia Blue Arm, Lemmon, 32-6.75; 3. Megan Adams, Harding County, 31-6.75; 4. Maddie Teigen, Harding County, 29-9.75; 5. Paige Brink, Faith, 27-5.5; 6. Brady Beer, Lemmon, 27-5.5; 7. Kelli Evans, Lemmon, 27-0.5.
Pole Vault: 1. Tearnee Nelson, Faith, 8-6; 2. Karli Kilby, Faith, 7-6.

Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Weekly Poll

Are you cheering for the Kansas City Royals or San Fransico Giants in the World Series?
Royals
Giants
Not watching series
View Result

Ads: