Kristie Mettler named LMC outstanding girl athlete

Share

By Jay Davis

Kristie Mettler of Timber Lake and Caden Smiley of Faith were named the outstanding athletes at the Little Moreau Conference Track and Field Meet on Friday.
Mettler had a superb day with three LMC titles and three state-qualifying standards. She won the 100, 200 and long jump and took second in the triple jump. Mettler is set up for a busy weekend at the state meet in two weeks. Heading into the postseason, Mettler is already qualified in all four events. She is ranked second in Class B in triple jump, fourth in long jump, fifth in the 100 and 12th in the 200.
Smiley won the 100 and high jump and placed second in the 200.
Timber Lake won two more titles and McIntosh won three.
Reba Aberle won the 1600 for the Lady Panthers and she ran the anchor leg with Victoria Daugard, Kennide Keller and Evy Johnson to win the 3200-meter relay.
The McIntosh boys won one race and the girls won two titles. Kordell Arnold won the 3200, while Heidi Vanlishout, Tia Baumberger, Shayna Mosbrucker and Jessica Nehl teamed to win the medley relay. Baumberger won an LMC title of her own in the high jump.
Hannah Phillips of Harding County set new conference records in the shot put and discus.
The Faith boys and Lemmon girls won team titles.

Little Moreau Conference Meet
Boys Division
Team Points: Faith 184, Lemmon 182, Harding County 98.5, Newell 98, Timber Lake 79, McIntosh 33.5, Bison 17.
100-Meter Dash: 1. Caden Smiley, Faith, 11.72; 2. Shane Lutz, Faith, 11.94; 3. Raymond Frank, Lemmon, 12.14; 4. Cole Buer, Bison, 12.27; 5. Mark Skovbaek, Harding County, 12.79; 6. Cameron Voorhees, Newell, 12.87; 7. Drake Buttsavage, Bison, 12.96; 8. Brandon Peterson, Lemmon, 14.41.
200-Meter Dash: 1. Torgils Eldrup, Harding County, 24.68; 2. Caden Smiley, Faith, 24.73; 3. Shane Lutz, Faith, 25.18; 4. Reece Jensen, Harding County, 25.23; 5. Dillon Nelson, Newell, 25.25; 6. Chaney Keffeler, Faith, 25.81; 7. Raymond Frank, Lemmon, 25.85; 8. Conrad Arnold, McIntosh, 26.39.
400-Meter Dash: 1. Brian Champion, Newell, 56.69; 2. Chaney Keffeler, Faith, 57.63; 3. Raymond Frank, Lemmon, 58.16; 4. Conrad Arnold, McIntosh, 59.32; 5. Rio Hulm, Faith, 59.38; 6. Clay Lindskov, Timber Lake, 59.64; 8. Harley Mollman, Harding County, 1:00.28.
800-Meter Run: 1. Harley Mollman, Harding County, 2:20.83; 2. Clay Lindskov, Timber Lake, 2:20.85; 3. Brody Peterson, Lemmon, 2:27.77; 4. Preston Baumgarten, Lemmon, 2:37.75; 5. Braden Rogers, Newell, 2:43.29; 6. Riley Jensen, Harding County, 2:52.3.
1600-Meter Run: 1. Harley Mollman, Harding County, 5:01.74; 2. Clay Lindskov, Timber Lake, 5:13.57; 3. Nicholas Bad Warrior, Timber Lake, 5:31.65; 4. Bo Beer, McIntosh, 5:31.92; 5. Cody Reid, Newell, 5:32.25; 6. Patrick Wilson, Lemmon, 5:36.26; 7. Kadem Huber, Timber Lake, 6:11.48; 8. Griffen Davies, Newell, 6:34.68.
3200-Meter Run: 1. Kordell Arnold, McIntosh, 11:57.5; 2. Patrick Wilson, Lemmon, 12:00.65; 3. Bo Beer, Lemmon, 12:16.52; 4. Cody Reid, Newell, 12:22.73; 5. Kadem Huber, Timber Lake, 13:00.0; 6. Griffen Davies, Newell, 13:23.0; 7. Bleau Hoge, Lemmon, 13:30.0.
110-Meter Hurdles: 1. Reggie Rhoden, Faith, 18.53; 2. Tim Morgan, Lemmon, 18.54; 3. Drew Vance, Faith, 20.06; 4. Ethan Aberle, Timber Lake, 20.08; 5. Carson Schnell, Lemmon, 21.35; 6. Wyatt Simonson, Faith, 22.03; 7. Nathan Boeckel, Lemmon, 24.37; 8. Griffen Davies, Newell, 24.97.
300-Meter Hurdles: 1. Tim Morgan, Lemmon, 49.66; 2. Carson Schnell, Lemmon, 50.16; 3. Drew Vance, Faith, 50.64; 4. Ethan Aberle, Timber Lake, 51.71; 5. Wyatt Simonson, Faith, 53.01; 6. Sky Hale, Timber Lake, 53.66; 7. Nathan Boeckel, Lemmon, 1:05.12; 8. Othello Sparks, Newell, 1:10.33.
400-Meter Relay: 1. Faith, 47.48; 2. Lemmon, 48.2; 3. Newell, 49.04; 4. Harding County, 51.79; 5. Timber Lake, 1:00.3.
800-Meter Relay: 1. Harding County, 1:40.94; 2. Newell, 1:41.56; 3. Faith, 1:46.88; 4. Timber Lake, 2:06.37; 5. Lemmon, 2:11.2.
1600-Meter Relay: 1. Harding County, 3:54.06; 2. Faith, 4:04.42; 3. Timber Lake, 4:17.7; 4. Newell, 4:39.95; 5. Lemmon, 4:56.59.
3200-Meter Relay: 1. Timber Lake (Shaun Maher, Todd Kuhn, Sky Hale, Nicholas Bad Warrior), 9:57.15; 2. Newell, 10:33.24; 3. Lemmon, 11:48.86.
Medley Relay: 1. Harding County, 4:01.53; 2. Timber Lake, 4:19.13; 3. Newell, 4:19.15; 4. Faith, 4:27.12; 5. Lemmon, 5:24.95.
Shot Put: 1. Brody Peterson, Lemmon, 45-9.5 (sq); 2. Garrett Boylan, Newell, 42-7; 3. Marty Shaff, Faith, 37-2; 4. Glenn Palmer, Faith, 36-10.5; 5. Will Wiedmer, Timber Lake, 34-4.5; 6. John Gropper, Faith, 34-3.25; 7. Tanner Linderman, Timber Lake, 33-7; 8. Brandon Heil, Lemmon, 32-6.5.
Discus: 1. Garrett Boylan, Newell, 143-1 (sq); 2. Brody Peterson, Lemmon, 142-5 (sq); 3. Sam Kennedy, Faith, 118-2; 4. Conrad Arnold, McIntosh, 112-4; 5. Quirt Beer, Lemmon, 105-5; 6. Marty Shaff, Faith, 103-11; 7. Brandon Heil, Lemmon, 97-5; 8. Will Wiedmer, Timber Lake, 96-5.
High Jump: 1. Caden Smiley, Faith, 5-8; 2. Reggie Rhoden, Faith, 5-6; 3. Harley Mollman, McIntosh, 5-6; 4. Kyle Mollman, McIntosh, 5-6; 5. Clayton Koch, Harding County, 5-6; 6. Cole Buer, Bison, 5-4; 7. Nathan Boeckel, Lemmon, 5-0; 8. Carson Schnell, Lemmon, 4-10.
Long Jump: 1. Tyler Heil, Lemmon, 18-2.75; 2. Chaney Keffeler, Faith, 17-5.25; 3. Cole Buer, Bison, 16-10; 4. Patrick Wilson, Lemmon, 15-11.5; 5. Tim Morgan, Lemmon, 15-8.5; 6. Nicholas Bad Warrior, Timber Lake, 15-0.25; 7. Griffen Davies, Newell, 13-11.25; 8. Riley Jensen, Harding County, 13-9.25.
Triple Jump: 1. Tyler Heil, Lemmon, 36-8; 2. Dillon Nelson, Newell, 35-5; 3. Kruze Robinson, Harding County, 34-5.5; 4. Reggie Rhoden, Faith, 33-1.5; 5. Nathan Boeckel, Lemmon, 32-7; 6. Carson Schnell, Lemmon, 32-6.75; 7. Mark Skovbaek, Harding County, 31-5.25.
Pole Vault: 1. Drew Vance, Faith, 11-0 (sq); 2. David Ruth, Faith, 9-6; 3. Wyatt Lutz, Faith, 9-6; 4. Tyler Heil, Lemmon, 7-0; 5. Preston Baumgarten, Lemmon, 7-0.

Girls Division
Team Points: Lemmon 156, Newell 149, Timber Lake 116, Faith 112, Harding County 73, McIntosh 51, Dupree 25, Bison 6.
100-Meter Dash: 1. Kristie Mettler, Timber Lake, 12.94 (sq); 2. Katie Sackmann, Lemmon, 13.67; 3. Heidi Vanlishout, McIntosh, 13.96; 4. Brandi Enright, Faith, 14.01; 5. Delaney Leber, Newell, 14.02; 6. Bonnie Lutz, Faith, 14.41; 7. Teagan Engel, Faith, 14.42; 8. Bryce Olson, Harding County, 14.95.
200-Meter Dash: 1. Kristie Mettler, Timber Lake, 28.71; 2. Katie Sackmann, Lemmon, 29.69; 3. Tera Williamson, Newell, 29.71; 4. Sierra Stugelmeyer, Harding County, 30.14; 5. Julia Blue Arm, Lemmon, 30.43; 6. Heidi Vanlishout, McIntosh, 30.68; 7. Mandee Williamson, Newell, 30.74; 8. Megan Adams, Harding County, 30.78.
400-Meter Dash: 1. Katie Sackmann, Lemmon, 1:03.01; 2. Millie Hanson, Newell, 1:04.09; 3. Mandee Williamson, Newell, 1:04.17; 4. Delaney Leber, Newell, 1:05.41; 5. Haley Froelich, Lemmon, 1:05.61; 6. Maddie Teigen, Harding County, 1:08.96; 7. Tori Simonson, Faith, 1:09.01; 8. Evy Johnson, Timber Lake, 1:10.21.
800-Meter Run: 1. Mandee Williamson, Newell, 2:36.27; 2. Haley Froelich, Lemmon, 2:41.11; 3. Delaney Leber, Newell, 2:42.43; 4. Millie Hanson, Newell, 2:43.51; 5. Shanna Selby, Faith, 2:44.45; 6. Tori Simonson, Faith, 2:44.73; 7. Reba Aberle, Timber Lake, 2:48.79; 8. Morgan Ham, Lemmon, 2:51.66.
1600-Meter Run: 1. Reba Aberle, Timber Lake, 6:19.04; 2. Evy Johnson, Timber Lake, 6:19.05; 3. Sydney Senn, Bison, 6:23.78; 4. Morgan Ham, Lemmon, 6:33.29; 5. Shayna Engel, Faith, 6:41.38; 6. Emma Rogers, Newell, 6:54.33; 7. Brady Beer, Lemmon, 6:56.41; 8. Bailie Beer, Lemmon, 7:09.54.
3200-Meter Run: 1. Haley Froelich, Lemmon, 13:20; 2. Reba Aberle, Timber Lake, 13:25; 3. Evy Johnson, Timber Lake, 13:35; 4. Morgan Ham, Lemmon, 14:10; 5. Shayna Engel, Faith, 14:45; 6. Bailie Beer, Lemmon, 14:50; 7. Emma Rogers, Newell, 14:55; 8. Victoria Daugard, Timber Lake, 15:00.
100-Meter Hurdles: 1. Taylor Trohkimoinen, Newell, 16.16 (sq); 2. Tera Williamson, Newell, 16.38 (sq); 3. Julia Blue Arm, Lemmon, 17.35; 4. Bailey Enright, Faith, 17.46; 5. Brooke Enright, Faith, 19.45; 6. Sydnee Mettler, Timber Lake, 19.95; 7. Kodee Bolte, Lemmon, 20.61; 8. Teagen Engel, Faith, 20.85.
300-Meter Hurdles: 1. Taylor Trohkimoinen, Newell, 51.53; 2. Julia Blue Arm, Lemmon, 53.31; 3. Tera Williamson, Newell, 54.73; 4. Brooke Enright, Faith, 56.65; 5. Sydnee Mettler, Timber Lake, 58.07; 6. Kodee Bolte, Lemmon, 1:00.87; 7. Hannah Higdon, Dupree, 1:02.79; 8. Shaylyn Loder, Lemmon, 1:05.56.
400-Meter Relay: 1. Faith, 56.15; 2. Timber Lake, 59.11; 3. Harding County, 1:00.11; 4. Newell, 1:00.56; 5. Lemmon, 1:03.13.
800-Meter Relay: 1. Harding County, 2:00.34; 2. Faith, 2:03.54; 3. Timber Lake, 2:06.34; 4. Newell, 2:14.35; 5. Lemmon, 2:16.12.
1600-Meter Relay: 1. Newell, 4:37; 2. Faith, 4:53; 3. Timber Lake, 5:12; 4. Lemmon, 5:24.
3200-Meter Relay: 1. Timber Lake (Victoria Daugard, Kennide Keller, Evy Johnson, Reba Aberle), 12:06.77; 2. Lemmon, 12:13.85; 3. Newell, 12:31.0.
Medley Relay: 1. McIntosh (Heidi Vanlishout, Tia Baumberger, Shayna Mosbrucker, Jessica Nehl), 5:06.33; 2. Faith, 5:13.31; 3. Newell, 5:22.67; 4. Timber Lake, 5:27.42; 5. Lemmon, 5:40.54.
Shot Put: 1. Hannah Phillips, Harding County, 38-11.75 (sq, meet record, old record, 37-1.25, Krystal Keffeler, Faith, 2000); 2. Alysha O’Connell, Dupree, 35-2.5; 3. Melinda Klein, Lemmon, 29-8; 4. Summer Bailey, McIntosh, 28-5.5; 5. Breanna O’Connell, Dupree, 28-4.5; 6. Jene Kilness, Faith, 27-10.5; 7. Maggie Archibald, Lemmon, 27-10-; 8. Shyla Rhoden, Newell, 26-3.
Discus: 1. Hannah Phillips, Harding County, 131-7 (sq, meet record, old record, 130-4, Sperling, Harding County, 1994); 2. Summer Bailey, McIntosh, 95-3; 3. Breanna O’Connell, Dupree, 93-11; 4. Alysha O’Connell, Dupree, 92-5; 5. Melinda Klein, Lemmon, 87-7; 6. Madison Vance, Faith, 87-0; 7. Maggie Archibald, Lemmon, 83-0; 8. Ashton Delbridge, Faith, 70-1.
High Jump: 1. Tia Baumberger, McIntosh, 4-9; 2. Sierra Stugelmeyer, Harding County, 4-9; 3. Taylor Trohkimoinen, Newell, 4-7; 4. Millie Hanson, Newell, 4-5; 5. Tearnee Nelson, Faith, 4-5; 6. Brooke Enright, Faith, 4-5; 7. Shayna Mosbrucker, McIntosh, 4-5; 8. Camryn Shockley, Lemmon, 3-11.
Long Jump: 1. Kristie Mettler, Timber Lake, 15-10.5 (sq); 2. Taylor Trohkimoinen, Newell, 15-7; 3. Tera Williamson, Newell, 14-3.25; 4. Paige Brink, Faith, 13-6.25; 5. Heidi Vanlishout, McIntosh, 13-5.5; 6. Morgan Ham, Lemmon, 13-5.25; 7. Jessica Nehl, McIntosh, 13-2.75; 8. Shayna Mosbrucker, McIntosh, 12-8.75.
Triple Jump: 1. Sierra Stugelmeyer, Harding County, 34-1.25 (sq); 2. Kristie Mettler, Timber Lake, 33-8.5 (sq); 3. Julia Blue Arm, Lemmon, 32-3.25; 4. Megan Adams, Harding County, 30-3.75; 5. Maddie Teigen, Harding County, 28-3; 6. Brady Beer, Lemmon, 27-0.5; 7. Kelli Evans, Lemmon, 26-5.75; 8. Paige Brink, Faith, 26-5.
Pole Vault: 1. Tearnee Nelson, Faith, 8-9 (sq); 2. Haley Froelich, Lemmon, 8-0; 3. Karli Kilby, Faith, 7-6; 4. Kodee Bolte, Lemmon, 5-6.

Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Weekly Poll

Ads: