Cassy Woodward has big day at Buffalo Regional Rodeo

Share

By Jay Davis

Cassy Woodward of Dupree qualified for the state finals in three events at the Buffalo Regional Rodeo Friday through Sunday.
Woodward’s best showing was in breakaway roping where she finished second in the second go and seventh in the first go. She was ninth in the first go and eighth in the second go in barrel racing and fourth in the first go of pole bending.
Dupree teammates Peyton Smith, Breann Stevens and Cache Hebb each qualified in one event. Smith was ninth in the second go of barrel racing, while Stevens was eighth in the second go of breakaway roping. Hebb took 10th in the first go of breakaway roping.
Jett Peterson of Timber Lake was the top bull rider at the regional. Peterson won the second go and took second in the first go. He also qualified for the finals in cutting after taking fourth in the first go and fifth in the second go.
Four more area cowboys placed in bull riding. Dayton Spiel of Dupree placed fourth in the first go and fourth in the second go. Collin Hunt of Dupree took third in the first go. Two Cheyenne-Eagle Butte riders qualified as Hayden Neigel placed second in the second go and Teigen Gray placed fifth in the first go.
Two cowboys qualified for state in the first go of saddle bronc riding as Kash Deal of Dupree took third and Trey LaPlante of Cheyenne-Eagle Butte placed fourth.
Sage Donner will represent McIntosh at state after taking sixth in the first go of tie-down roping.
Donner and Deal earned qualifications in team roping. Deal and Dupree teammate Seth Longbrake placed fifth in the first go. Donner and Shay Oliver of Lemmon placed sixth in the first go and ninth in the second go.
Melvin Cummings of Cheyenne-Eagle Butte will represent the region in bareback riding after taking third in the first go.
The area cowboys and cowgirls get another chance to qualify for state at the Dupree Regional Rodeo Friday through Sunday.
The SDHSRA State Finals will be in Belle Fourche June 19-23.

Buffalo Region Rodeo
Bareback Riding
First Go: 1. Tayte Clark, Sunshine Bible Academy, 68; 2. Trig Clark, Sunshine Bible Academy, 62; 3. Melvin Cummings, Cheyenne-Eagle Butte, 55.
Second Go: 1. Trig Clark, 63; 2. Tayte Clark, 62.
Barrel Racing
First Go: 1. Taylor Engessor, Spearfish, 18.836; 2. Rickie Engessor, Spearfish, 19.262; 3. Brittany Eymer, Spearfish, 19.448; 4. Jamie Derflinger, Opal, home school, 19.572; 5. Bryce Olson, Harding County, 19.579; 6. Jordan Hanson, Belle Fourche, 19.635; 7. Jana Hunt, Sunshine Bible Academy, 19.889; 8. Jayci Lamphere, Belle Fourche, 20.174; 9. Cassy Woodward, Dupree, 20.181; 10. Tearnee Nelson, Faith, 20.212.
Second Go: 1. Taylor Engessor, 18.132; 2. Rickie Engessor, 18.57; 3. Tearnee Nelson, 18.833; 4. Jana Hunt, 18.959; 5. Brooke Howell, Belle Fourche, 19.051; 6. Brittany Eymer, 19.066; 7. Fehrin Ward, Belle Fourche, 19.076; 8. Cassy Woodward, 19.077; 9. Peyton Smith, Dupree, 19.107; 10. Peedee Doyle, Spearfish, 19.155.
Breakaway Roping
First Go: 1. Jayci Lamphere, 2.26; 2. Hallie Kocer, Lemmon, 2.88; 3. Keanna Ward, Belle Fourche, 2.97; 4. Jordan Hanson, 3.18; 5. Jessica Ryan, Belle Fourche, 3.36; 6. Katy Miller, Faith, home school, 3.59; 7. Cassy Woodward, 3.76; 8. Fehrin Ward, 3.89; 9. Alix Thorstenson, Belle Fourche, 4.32; 10. Cache Hebb, Dupree, 4.54.
Second Go: 1. Keanna Ward, 2.51; 2. Cassy Woodward, 2.96; 3. Kecia Miller, Newell, 2.99; 4. Brooke Howell, 3.0; 5. Tearnee Nelson, 3.08; 6. Fehrin Ward, 3.31; 7. Rickie Engessor, 3.37; 8. Breann Stevens, Dupree, 3.38; 9. Jessica Ryan, 3.64; 10. Callie Shepherd, Harding County, 4.29.
Bull Riding
First Go: 1. Dalton Gerbracht, Sunshine Bible Academy, 67; 2. Jett Peterson, Timber Lake, 65; 3. Collin Hunt, Dupree, 64; 4. Dayton Spiel, Dupree, 61; 5. Teigan Gray, Cheyenne-Eagle Butte, 50.
Second Go: 1. Jett Peterson, 62; 2. Hayden Neigel, Cheyenne-Eagle Butte, 57; 3. Dalton Gerbracht, 56; 4. Dayton Spiel, 54.
Goat Tying
First Go: 1. Tearnee Nelson, 7.85; 2. Taylor Engessor, 8.1; 3. Fehrin Ward, 8.74; 4. Tricia Wilken, Sunshine Bible Academy, 8.77; 5. Rickie Engessor, 9.01; 6. Caitlyn Dowling, Belle Fourche, 9.41; 7. Hallie Kocer, 9.92; 8. Ryder Heitz, Newell, 10.1; 9. Megan Adams, Harding County, 10.31; 10. Sadee Hurst, Harding County, 10.6.
Second Go: 1. Alix Thorstenson, 8.28; 2. Brooke Howell, 8.57; 3. Keanna Ward, 8.82; 4. Tricia Wilken, 8.95; 5. Taylor Engessor, 9.55; 6. Ryder Heitz, 9.58; 7. Tearnee Nelson, 10.11; 8. Brittany Eymer, 10.19; 9. Hallie Kocer, 11.08; 10. Autumn Thorstenson, Belle Fourche, 11.2.
Pole Bending
First Go: 1. Kellsey Collins, Newell, 21.359; 2. Brittany Eymer, 21.603; 3. Taylor Engessor, 21.626; 4. Cassy Woodward, 21.749; 5. Sierra Price, Faith, 22.322; 6. Brooke Howell, 22.377; 7. Joeni Lueders, Spearfish, 22.871; 8. Jessica Ryan, 22.931; 9. Rickie Engessor, 23.157; 10. Jayci Lamphere, 23.164.
Second Go: 1. Jana Hunt, 20.739; 2. Sierra Price, 21.009; 3. Jessica Ryan, 21.878; 4. Maddie Garrett, Belle Fourche, 21.975; 5. Maclyn Hauck, Belle Fourche, 22.042; 6. Rickie Engessor, 22.118; 7. Tracy Lee, Harding County, 22.179; 8. Jordan Hanson, 22.445; 9. Brianna Sexton, Bison, 22.474; 10. Bryce Olson, 23.013.
Saddle Bronc Riding
First Go: 1. Trig Clark, 67; 2. Tayte Clark, 61; 3. Kash Deal, Dupree, 60; 4. Treye LaPlante, Cheyenne-Eagle Butte, 51.
Second Go: 1. Tayte Clark, 68; 2. Rhett Fox, Harding County, 67.
Steer Wrestling
First Go: 1. Clay Bernstein, Faith, 10.36; 2. Dalton Hurst, Harding County, 12.48; 3. Max Teigen, Harding County, 14.14.
Second Go: 1. Wyatt Schuelke, Faith, 8.96; 2. Andy Nelson, Spearfish, 9.07; 3. Cyler Dowling, Newell, 10.99; 4. Tucker Chytka, Belle Fourche, 20.74; 5. Clay Bernstein, 24.49.
Tie-Down Roping
First Go: 1. Kenneth Carmichael, 17.24; 2. Michael Deichert, Spearfish, 18.44; 3. Cody Trainor, Faith, 19.72; 4. Cash Hetzel, 22.7; 5. Max Teigen, 23.88; 6. Wyatt Schuelke, 25.67; 7. Casey Packer, 30.84.
Second Go: 1. Cody Bernstein, 11.87; 2. Casey Packer, 15.08; 3. Cash Hetzel, 15.68; 4. Max Teigen, 16.25; 5. Michael Deichert, 18.08; 6. Sage Donner, McIntosh, 19.23; 7. Kenneth Carmichael, 19.67; 8. Trig Clark, 20.68; 9. Caden Packer, 22.42; 10. Shay Oliver, Lemmon, 25.84.
Team Roping
First Go: 1. Lane Foster, Faith, Dalton Sheridan, Faith, 7.35; 2. Andy Nelson, Caden Packer, Sturgis, 10.36; 3. Jayci Lamphere, Tyen Palmer, 13.1; 4. Tanielle Arneson, Faith, Wyatt Schuelke, 14.11; 5. Kash Deal, Seth Longbrake, Dupree, 14.47; 6. Sage Donner, Shay Oliver, Lemmon, 14.67; 7. Cyler Dowling, Taylor Tupper, Belle Fourche, 15.41; 8. Collin Palmer, Bison, Tyler Plaggemeyer, Bison, 18.07; 9. Cash Hetzel, Lemmon, Colby Hetzel, Lemmon, 18.2; 10. Tucker Chytka, Carter Kudlock, Belle Fourche, 30.0.
Second Go: 1. Rickie Engessor, Tyus Olson, Newell, 7.13; 2. Tearnee Nelson, Wylee Nelson, Faith, 7.64; 3. Lane Foster, Dalton Sheridan, 8.44; 4. Trig Clark, Tayte Clark, 10.29; 5. Andy Nelson, Caden Packer, 10.82; 6. Tucker Chytka, Carter Kudlock, 11.74; 7. Cody Bernstein, Cody Trainor, 11.83; 8. Chet Crago, Cody Tupper, 12.67; 9. Sage Donner, Shay Oliver, 13.67; 10. Cash Hetzel, Colby Hetzel, 14.0.
Boys Cutting
First Go: 1. Chet Crago, Belle Fourche, 73; 2. Jade Crago, Belle Fourche, 71; 3. Chance Escott, Faith, 69; 4. Jett Peterson, 64; 5. Kenneth Carmichael, Faith, 73.
Second Go: 1. Chet Crago, 72; 2. Jade Crago, 70; 3. Chance Escott, 69; 4. Kenneth Carmichael, 68; 5. Jett Peterson, 67; 6. Tyen Palmer, Faith, 65; 7. Collin Palmer, Bison, 61.
Girls Cutting
First Go: 1. Jessica Ryan, 74; 2. Keanna Ward, 73.5; 3. Fehrin Ward, 73; 4. Tearnee Nelson, 72; 5. Jayci Lamphere, 72; 6. Karisa Carmichael, Faith, 71.
Second Go: 1. Fehrin Ward, 72; 2. Keanna Ward, 71; 3. Jessica Ryan, 70; 4. Tearnee Nelson, 69; 5. Karisa Carmichael, 68; 6. Jayci Lamphere, 61.

Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Weekly Poll

Have the local water restrictions had an effect on your lawn?
Yes, a lot
Not too much
No
View Result

Ads: