Reece Wientjes headed to national finals rodeo

Share

By Jay Davis

Reece Wientjes of Mound City and Mobridge-Pollock High School will be representing South Dakota at the National High School Finals Rodeo in Rock Springs, Wyo., July 13 through 19. Pictured are the team ropers that made the finals. From left are (each two are roping teammates) Sam Huffman of Belle Fourche and Brent Woodward of Dupree, Nolan Richie of Bristol and Wientjes, Colby Hetzel of Lemmon and Prestyn Novak of Newell, and Cole Carlson of Aberdeen and Jeremiah Johnson of Huron.

Reece Wientjes of Mound City and Mobridge-Pollock High School will be representing South Dakota at the National High School Finals Rodeo in Rock Springs, Wyo., July 13 through 19. Pictured are the team ropers that made the finals. From left are (each two are roping teammates) Sam Huffman of Belle Fourche and Brent Woodward of Dupree, Nolan Richie of Bristol and Wientjes, Colby Hetzel of Lemmon and Prestyn Novak of Newell, and Cole Carlson of Aberdeen and Jeremiah Johnson of Huron.

Mobridge-Pollock High School will be represented at the National High School Finals Rodeo for the second straight year. Reece Wientjes, senior from Mound City, is headed to the finals rodeo in team roping after a successful season and state finals rodeo.
Following completion of the South Dakota High School Rodeo Finals in Belle Fourche last week, Wientjes and roping teammate, Nolan Richie of Bristol and Webster Area High School, finished second in the team roping standings.  The duo needed a consistent showing at state to make the national team and they did just that, taking fifth in the first go and fourth in the second go. They were just a missed calf in the short go away from winning the state title. With the miss, they finished fifth in average.
The team has a distinct local flavor with Brent Woodward of Dupree and teammate Sam Huffman of Belle Fourche winning the rodeo and the state title. Woodward and Huffman used second-place finishes in the first and second goes and fifth in the short go to win the average.
Also making the national team are Colby Hetzel of Lemmon and Prestyn Novak of Newell along with Cole Carlson of Aberdeen and Jeremiah Johnson of Huron.
Jana Hunt of Dupree earned a spot on the pole bending team. She won the average after taking first in the first go and fourth in the short go. Hunt is on the national team for the second straight year.
The bull riding team will feature a pair of local athletes. Jake Frazier of White Horse and Treye LaPlante of Dupree will perform in Wyoming. Frazier won the second go and finished third in average. LaPlante won the short go and took second in average. Like Hunt in pole bending, Frazier is headed to nationals for the second year in a row. The pair had some saddle bronc riding success. Frazier took eighth in the first go, fifth in the short go and sixth in average. LaPlante took seventh in the second go and 10th in average.
Madison Rau of Mobridge and Jordan Bickel of Trail City fell short in their quests to make the second straight national team.
Rau finished sixth at the state rodeo, finishing just six points out of the top four. She won the second go and took eighth in average, but did not place in the other two goes.
Bickel knocked a pole over in the short go and finished seventh in pole bending. She finished second in the first go, 14th in the second go and 10th in average.
Kailee Webb of Isabel made two runs at making the national team, but came up just short in both events. Webb had a terrific run in girls’ cutting. She entered the finals 17th in the standings. After winning each of the first two goes, tying for eighth in the short go and taking third in average, she vaulted all the way up to fifth place, just one point short of qualifying for nationals. In barrel racing, Webb won the short go and took fourth in the second go. With a seventh-place finish in the average she took fifth in the season standings, just five points short of a top-four finish.
A number of area cowboys and cowgirls had successful goes in the rodeo.
Courtney Dahlgren of Timber Lake and teammate Bailey Tibbs of Ft. Pierre placed in team roping, taking ninth in the second go, sixth in the short go and 10th in average. Dahlgren also took eighth in the first go of breakaway roping.
Laura O’Leary of Timber Lake took fourth in the first go and sixth in average in barrel racing.
Sloan Anderson of White Horse took second in the short go and eighth in average in breakaway roping.
Rau added an eighth-place finish in the second go of pole bending.
Two Dupree cowgirls had pole bending success as Tristin LaPlante and Aubree Stevens finished 11th and 12th, respectively, in the first go.
A pair of Timber Lake cowboys had sixth-place finishes in bull riding, Jett Peterson (Parade) in the first go and Nolan Hall in the second go.
Wyatt Knight of Eagle Butte placed in two event goes. He took fourth in the first go of saddle bronc riding (and ninth in average) and took 15th in the first go of steer wrestling.
The National High School Finals Rodeo will be in Rock Springs, Wyo., July 13 through 19.
The entire national team is:
Bareback riding: Trig Clark, Meadow; Shane O’Connell, Rapid City; J.D. Anderson, of Hill City; and Dylan Riggins, Kadoka.
Barrel racing: Rickie Engesser, Spearfish; Shelby Vinson, Worthing; Chesney Nagel, Springfield; and Alyssa Lockhart, Oelrichs.
Breakaway roping: Cedar Jandreau, Kennebec; Rylee Jo Rutten, Colome; Katy Miller, Faith; and Chesney Nagel.
Bull riding: Jake Frazier, White Horse; Treye LaPlante, Dupree; Rance Johnson, Philip; and Shane O’Connell.
Goat tying: Brandi Cwach, Geddes; Kaylee Clark, Box Elder; Katy Miller and Chesney Nagel.
Pole Bending: Jana Hunt, Dupree; Bailey Moody, Letcher; Payton Donnelly, Elk Point; and Shelby Vinson.
Boys’ Cutting: Chet Crago, Belle Fourche; Sawyer Strand, Harrisburg; Carson Johnston, Elm Springs; and Herbie O’Daniel, Kadoka.
Girls’ Cutting: Erin Kenzy, Iona; Shelby Strand, Harrisburg; Karlee Peterson, Sturgis; and Taylor Bothwell, Pierre.
Saddle Bronc Riding: Taylor Tupper, St. Onge; Tanner Simons, Sturgis; Jordan Hunt, Faith; and Trig Clark.
Steer Wrestling: Wyatt Schaack, Wall; Cameron Fanning, Olivet; Justin Boll, Hartford; and Herbie O’Daniel.
Tie-down roping: Lathan Lauing, Oral; James Kirwan, Bonesteel; Brock Belkham, Flandreau; Jake Fulton of Valentine, Neb.; and Prestyn Novak.
Team Roping: Reece Wientjes, Mound City, and Nolan Richie, Bristol; Brent Woodward, Dupree, and  Sam Huffman, Belle Fourche; Colby Hetzel, Lemmon, and Prestyn Novak, Newell; and Jeremiah Johnson, Huron, and Cole Carlson, Aberdeen.

South Dakota High School Finals Rodeo
Bareback Riding
First Go: 1. Trig Clark, Meadow, 67; 2. Shane O’Connell, Rapid City, 62; 3. Jerald Habeck, Belle Fourche, 55; 4. J.D. Anderson, Hill City, 53.
Second Go: Trig Clark, 70; 2. Shane O’Connell, 61.
Short Go: 1. Trig Clark, 67; 2. Shane O’Connell, 66; 3. (tie) Jerald Habeck, 61, Dylan Riggins, Kadoka, 61; 5. J.D. Anderson, 60.
Average: 1. Trig Clark, 204; 2. Shane O’Connell, 189; 3. Jerald Habeck, 116; 4. J.D. Anderson, 113; 5. Dylan Riggins, 61.
Barrel Racing
First Go: 1. Rickie Engesser, Spearfish, 18.002; 2. Shelby Vinson, Worthing, 18.046; 3. Chesney Nagel, Springfield, 18.164; 4. Laura O’Leary, Timber Lake, 18.257; 5. Ashley Peterson, Rapid City, 18.310; 6. Baillie Mutchler, Whitewood, 18.386; 7. Kara Robbins, Aurora, 18.438; 8. Jami Derflinger, Opal, 18.519; 9. MyKala R. Wells, Burke, 18.527; 10. Kaycee Monnens, Belle Fourche, 18.538; 11. Josie Blasius, Wall, 18.570; 12. Brooke Howell, Belle Fourche, 18.624; 13. Alyssa Lockhart, Oelrichs, 18.659; 14. Tayle Brink, Newell, 18.713; 15. Jordan Hanson, Belle Fourche, 18.736.
Second Go: 1. Madison Rau, Mobridge, 17.357; 2. Rickie Engesser, 17.367; 3. Shelby Vinson, 17.444; 4. Kailee Webb, Isabel, 17.454; 5. Brianna Williams, Buffalo, 17.541; 6. Chesney Nagel, 17.608; 7. Karissa Rayhill, Martin, 17.682; 8. Makayla Kroeplin, Highmore, 17.765; 9. Carlee Johnston, Elm Springs, 17.780; 10. Mattee Pauley, Wall, 17.795; 11. Jayci Lamphere, Belle Fourche, 17.833; 12. Alyssa Lockhart, 17.858; 13. Kara Robbins, Aurora, 17.877; 14. Josie Blasius, Wall, 17.922; 15. Mykala R. Wells, 18.043.
Short Go: 1. Kailee Webb, 17.376; 2. Rickie Engesser, 17.486; 3. Mattee Pauley, 15.566; 4. Alyssa Lockhart, 54.151; 5. Shelby Vinson, 17.757; 6. Makayla Kroeplin, 17.863; 7. Josie Blasius, 17.880; 8. Chesney Nagel, 17.914; 9. Taylor Bothwell, Pierre, 17.945; 10. Brandi Wolles, Dell Rapids, 17.992.
Average: 1. Rickie Engesser, 52.855; 2. Shelby Vinson, 53.247; 3. Chesney Nagel, 53.686; 4. Alysa Lockhart, 54.151; 5. Josie Blasius, 54.372; 6. Laura O’Leary, 54.826; 7. Kailee Webb, 58.629; 8. Madison Rau, 58.897; 9. Mattee Pauley, 59.224; 10. Ashley Peterson, 59.711.
Breakaway Roping
First Go: 1. Bailey Moody, Letcher, 2.84; 2. Tera Williamson, Newell, 2.89; 3. Chesney Nagel, Springfield, 2.94; 4. Taylor Bothwell, Pierre, 2.97; 5. Savana Johnston, Elm Springs, 3.32; 6. Becca Lythgoe, Colton, 3.45; 7. Kaycee Monnens, Belle Fourche, 3.50; 8. Rylee Jo Rutten, Colome, 3.61; 9. Fehrin Ward, Belle Fourche, 3.67; 10. Kayla Hemmingson, Bradley, 3.69; 11. Jacey Hupp, Huron, 3.71; 12. Sierra Correll, Edgemont, 3.72; 13. Karly Niemann, Baltic, 3.78;
14. Tenielle Arneson, Enning, 3.91; 15. Kelsey Lensegrav, Interior, 4.31.
Second Go: 1. Mykelsi Schnose, Oelrichs, 2.54; 2. Taylor Bothwell, 2.73; 3. Brandi Cwach, Geddes, 2.80; 4. Katy Miller, Faith, 2.91; 5. Brooke Howell, Belle Fourche, 2.98; 6. Jayci Lamphere, Belle Fourche, 3.0; 7. Kelsey Lensegrav, 3.02; 8. Courtney Dahlgren, Timber Lake, 3.03; 9. Bailey Tibbs, Ft. Pierre, 3.05; 10. Cedar Jandreau, Kennebec, 3.25; 11. Carlee Johnston, Elm Springs, 3.34; 12. Hanna Hostutler, Midland, 3.35; 13. Rylee Jo Rutten, 3.40; 14. Katie Hostutler, Midland, 3.55; 15. Carissa Odenbach, Hamill, 3.80.
Short Go: 1. Cedar Jandreau, 2.43; 2. Sloan Anderson, White Horse, 2.51; 3. Katy Miller, 2.62; 4. Chesney Nagel, 2.94; 5. Rylee Jo Rutten, 3.25; 6. Jayci Lamphere, 4.1; 7. Mykelsi Schnose, Oelrichs, 6.03; 8. Brooke Howell, 11.84; 9. Brandy March, Hot Springs, 12.64.
Average: 1. Rylee Jo Rutten, 10.26; 2. Katy Miller, 10.82; 3. Brooke Howell, 20.93; 4. Cedar Jandreau, 105.68; 5. Taylor Bothwell, 105.70; 6. Chesney Nagel, 105.88; 7. Jayci Lanphere, 107.10; 8. Sloan Anderson, 107.60; 9. Mykelsi Schnose, 108.57; 10. Kayla Hemmingson, 116.20.
Bull Riding
First Go: 1. (tie) Rance Johnson, Philip, 70, J.D. Phelps, Porcupine, 70, Chance Olson, Belle Fourche, 70; 4. Collin Hunt, Interior, 64; 5. Dylan Riggins, Kadoka, 56; 6. Jett Peterson, Parade, 54; 7. Shane O’Connell, Rapid City, 51.
Second Go: 1. Jake Frazier, White Horse, 72; 2. Shane O’Connell, 63; 3. Olathe Schmidt, White River, 62; 4. (tie) Casey Heninger, Ft. Pierre, 60, Jake Foster, Meadow, 60; 6. Nolan Hall, Timber Lake, 60.
Short Go: 1. Treye LaPlante, Dupree, 73; 2. Zane Whitney, Gregory, 56; 3. Shane O’Connell, 54.
Average: 1. Shane O’Connell, 168; 2. Trey LaPlante, 73; 3. Jake Frazier, 72; 4. (tie) Rance Johnson, 70, J.D. Phelps, 70, Chance Olson, 70; 7. Collin Hunt, 64; 8. Olathe Schmidt, 62; 9. (tie) Casey Heninger, 60, Jake Foster, 60.
Goat Tying
First Go: 1. Katy Miller, Faith7.23; 2. Brandi Cwach, Geddes, 7.24; 3. Karissa Rayhill, Martin, 7.30; 4. Kaylee Clark, Box Elder, 7.52; 5. Jacey Hupp, Huron, 7.74; 6. Chesney Nagel, Springfield, 7.76; 7. Brianna Williams, Buffalo, 7.78; 8. Rickie Engesser, Spearfish, 8.0; 9. Kaycee Monnens, Belle Fourche, 8.11; 10. Tanielle Arneson, Enning, 8.12; 11. Alix Thorstenson, Belle Fourche, 8.21; 12. Tayle Brink, Newell, 8.23; 13. Brooke Howell, Belle Fourche, 8.36; 14. Carlee Johnston, Elm Springs, 8.47; 15. Bailey Tibbs, Ft. Pierre, 8.63.
Second Go: 1. Katy Miller, 6.94; 2. Brandi Cwach, 7.49; 3. Carlee Johnston, 7.54; 4. Carlee Peterson, Sturgis, 7.91; 5. Riley Ann Smith, Rapid City, 8.06; 6. Chesney Nagel, 8.21; 7. Bailey Moody, Letcher, 8.29; 8. Rickie Engesser, 8.39; 9. Mattee Pauley, Wall, 8.42; 10. (tie) Kaylee Clark, 8.45, Brooke Howell, 8.45; 12. Tayle Brink, 8.46; 13. Annie Fulton, Miller, 8.53; 14. Kaycee Monnens, 8.59; 15. Karissa Rayhill, 8.67.
Short Go: 1. Brandi Cwach, 7.12; 2. Katy Miller, 7.37; 3. Tricia Wilken, Meadow, 7.48; 4. Kaylee Clark, 7.82; 5. Becca Lythgoe, Colton, 7.85; 6. Maggie Heiberger, 7.90; 7. Kaycee Monnens, 8.03; 9. Remi Wientjes, Sully Buttes, 8.38; 10. Carlee Johnston, 8.71.
Average: 1. Katy Miller, 21.54; 2. Brandi Cwach, 21.85; 3. Kaylee Clark, 23.79; 4. Chesney Nagel, 24.33; 5. Carlee Johnston, 24.72; 6. Kaycee Monnens, 24.73; 7. Karissa Rayhill, 25.08; 8. Rickie Engesser, 25.48; 9. Riley Ann Smith, 26.39; 10. Tricia Wilken, 26.73
Pole Bending
First Go: 1. Jana Hunt, Dupree, 21.208; 2. Jordan Bickel, Trail City, 21.322; 3. Payton Donnelly, Elk Point, 21.431; 4. Maddie Schaack, Clark, 21.673; 5. Shelby Vinson, Worthing, 21.729; 6. Jordan Hanson, Belle Fourche, 21.811; 7. Kara Robbins, Aurora, 21.817; 8. Brooke Howell, Belle Fourche, 21.913; 9. Rickie Engesser, Spearfish, 22.074; 10. Bailey Moody, Letcher, 22.092; 11. Tristin LaPlante, Dupree, 22.110; 12. Aubree Stevens, Dupree, 22.156; 13. Joeni Lueders, Spearfish, 22.159; 14. Sierra Price, Mud Butte, 22.164; 15. Morgan Schrank, Canton, 22.313.
Second Go: 1. Brooke Howell, 20.136; 2. Keanna Ward, Fruitdale, 20.449; 3. (tie) Joeni Lueders, 20.646, Kassidy Boyd, Sioux Falls, 20.646; 5. Bailey Moody, 20.665; 6. Morgan Janish, Lake City, 20.710; 7. Becca Lythgoe, Colton, 20.836; 8. Madison Rau, Mobridge, 20.839; 9. Shelby Vinson, 20.982; 10. Jessica Ryan, Belle Fourche, 20.901; 11. Rachael McCoy, Hermosa, 20.923; 12. Maddie Schaack, 20.963; 13. Payton Donnelly, 20.982; 14. Jordan Bickel, 21.004; 15. Riley Ann Smith, Rapid City, 21.069.
Short Go: 1. Bailey Moody, 21.030; 2. Keanna Ward, 21.192; 3. Shelby Vinson, 21.214; 4. Jana Hunt, 21.252; 5. Payton Donnelly, 21.381; 6. Rachael McCoy, 21.489; 7. Kassidy Boyd, 21.591; 8. Becca Lythgoe, 21.612; 9. Joeni Lueders, 22.347; 10. Kara Robbins, 22.395.
Average: 1. Jana Hunt, 63.585; 2. Bailey Moody, 63.787; 3. Payton Donnelly, 63.794; 4. Shelby Vinson, 63.810; 5. Becca Lythgoe, 64.950; 6. Kassidy Boyd, 65.027; 7. Joeni Lueders, 65.152; 8. Kara Robbins, 65.556; 9. Keanna Ward, 68.016; 10. Jordan Bickel, 70.186.
Saddle Bronc Riding
First Go: 1. Tanner Simons, Sturgis, 66; 2. Jordan Hunt, Faith, 65; 3. Taylor Tupper, St. Onge, 64; 4. Wyatt Knight, Eagle Butte, 48; 5. Lathen Stevens, Edgemont, 43; 6. Teal Schmidt, Sturgis, 37; 7. John Thelen, Sioux Falls, 33; 8. Jake Frazier, White Horse, 29; 9. Rhett Fanning, Martin, 25.
Second Go: 1. Tanner Simons, 70; 2. Trig Clark, Meadow, 64; 3. Taylor Tupper, 60; 4. Wyatt Schuelke, Opal, 58; 5. Cody Smith, Fairburn, 51; 6. Jordan Hunt, 49; 7. Treye LaPlante, Dupree, 44.
Short Go: 1. Trig Clark, 67; 2. (tie) Taylor Tupper, 60, Wyatt Schuelke, 60; 4. Bill Chauncey, Mission, 49; 5. Jake Frazier, 29.
Average: 1. Taylor Tupper, 184; 2. Tanner Simons, 136; 3. Trig Clark, 131; 4. Wyatt Schuelke, 118; 5. Jordan Hunt, 114; 6. Jake Frazier, 58; 7. Cody Smith, 51; 8. Bill Chauncey, 49; 9. Wyatt Knight, 48; 10. Treye LaPlante, 44.
Steer Wrestling
First Go: 1. Shane Boysen, Sioux Falls, 6.20; 2. Herbie O’Daniel, Kadoka, 6.36; 3. Cott Halverson, Fairview, 6.37; 4. Wyatt Schaack, Wall, 6.74; 5. Clint Stangle, Caputa, 7.35; 6. Cameron Fanning, Olivet, 7.39; 7. Wyatt Schuelke, Opal, 7.53; 8. (tie) Justin Boll, Hartford, 8.45, Wyatt Fulton, St. Lawrence, 8.45; 10. Brock Belkham, Flandreau, 8.83; 11. Jacob Kammerer, Philip, 9.47; 12. Ethan Parr, Mitchell, 9.53; 13. Reed Johnson, Philip, 9.79; 14. Carson Johnston, Elm Springs, 10.09; 15. Wyatt Knight, Eagle Butte, 10.83.
Second Go: 1. Jeremiah Johnson, Huron, 5.48; 2. Wyatt Fulton, 5.64; 3. Logan Christensen, Kadoka, 5.91; 4. Justin Boll, 6.0; 5. Jake Fulton, Valentine, 6.42; 6. Wyatt Schaack, 6.44; 7. Shane Boysen, 6.51; 8. Wyatt Schuelke, 7.24; 9. Dalton Hurst, Buffalo, 7.66; 10. Lathan Lauing, Oral, 7.83; 11. Herbie O’Daniel, 7.91; 12. Cameron Fanning, 8.22; 13. Carson Johnston, 8.59; 14. Taylor Tupper, St. Onge, 8.61; 15. Clay Bernstein, Faith, 8.77.
Short Go: 1. Jacob Kammerer, 3.91; 2. Herbie O’Daniel, 4.87; 3. Cameron Fanning, 5.81; 4. Grady Egly, Oelrichs, 6.23; 5. Wyatt Schaack, 6.51; 6. Jace Christiansen, Flandreau, 6.80; 7. Carson Johnston, 7.19; 8. Justin Boll, 7.72; 9. Wyatt Fulton, 10.43; 10. Shane Boysen, 10.77.
Average: 1. Herbie O’Daniel, 19.14; 2. Wyatt Schaack, 19.69; 3. Cameron Fanning, 21.42; 4. Justin Boll, 22.17; 5. Shane Boysen, 23.48; 6. Wyatt Fulton, 24.52; 7. Carson Johnston, 25.87; 8. Jacob Kammerer, Philip, 30.75; 9. Jace Christiansen, 37.13; 10. Clint Stangle, 121.69.
Tie-Down Roping
First Go: 1. Brock Belkham, Flandreau, 12.39; 2. Prestyn Novak, Newell, 12.84; 3. Lathan Luing, Oral, 14.25; 4. Winston Brown, Piedmont, 14.76; 5. Nolan Richie, Bristol, 15.02; 6. Carson Johnston, Elm Springs, 15.22; 7. Lane Blasius, Wall, 15.24; 8. James Kirwan, Bonesteel, 15.25; 9. Wyatt Schaack, Wall, 15.44; 10. Logan Christensen, Kadoka, 15.49; 11. Jace Philipsen, New Underwood, 17.17; 12. Kole Latham, Flandreau, 17.57; 13. James Ellsworth, Ft. Thompson, 18.3; 14. Cyler Dowling, Newell, 18.41; 15. Charles Risse, Interior, 18.51.
Second Go: 1. Cyler Dowling, 13.51; 2. Jace Philipsen, 13.55; 3. James Kirwan, 13.87; 4. Prestyn Novak, 14.15; 5. Jake Fulton, Valentine, 16.13; 6. Reid Rutten, Colome, 16.23; 7. Lathan Luing, 16.91; 8. Cole Schneider, Brookings, 17.59; 9. Carson Johnston, 17.75; 10. Chance Popham, Hayti, 18.53; 11. Scott Halverson, Fairview, 18.63; 12. Wylee Nelson, Faith, 19.02; 13. Cole Carlson, Aberdeen, 19.24; 14. Brock Belkham, 19.29; 15. Cole Trainor, Faith, 20.26.
Short Go: 1. Wylee Nelson, 13.12; 2. Jake Fulton, 13.32; 3. Carson Johnston, 14.56; 4. Wyatt Schaack, 15.73; 5. Lathan Lauing, 16.11; 6. Rance Johnson, Philip, 19.06; 7. James Kirwan, 19.61; 8. Lane Blasius, 19.85; 9. Brock Belkham, 21.31; 10. Nolan Richie, 24.57.
Average: 1. Lathan Lauing, 47.27; 2. Carson Johnston, 47.53; 3. James Kirwan, 48.74; 4. Jake Fulton, 50.43; 5. Wylee Nelson, 52.41; 6. Brock Belkham, 52.99; 7. Cyler Dowling, 58.17; 8. Lane Blasius, 59.36; 9. Prestyn Novak, 126.99; 10. Jace Philipsen, 130.72.
Team Roping
First Go: 1. Tate Thompson, Ethan, Braden Pirrung, Hartforst, 6.48; 2. Brent Woodward, Dupree, Sam Huffman, Belle Fourche, 7.63; 3. Katy Miller, Faith, Wylee Nelson, Faith, 8.01; 4. Jon Peterson, Belle Fourche, Tucker Chytka, Belle Fourche, 8.19; 5. Reece Wientjes, Mound City, Nolan Richie, Bristol, 8.75; 6. Ethan Parr, Mitchell, JR Dees, Aurora, 9.01; 7. Camden Sawvell, Quinn, Riley Fortune, Quinn, 10.25; 8. Teal Schmidt, Sturgis, Cort Baker, Hermosa, 11.39; 9. Colby Hetzel, Lemmon, Prestyn Novak, Newell, 12.72; 10. Jeremiah Johnson, Huron, Cole Carlson, Aberdeen, 13.85; 11. Cass Lytle, Quinn, Rylee Schreiber, Wall, 14.30; 12. Mattee Pauley, Wall, Herbie O’Daniel, Kadoka, 14.78; 13. Reed Johnson, Philip, Brody Jones, Midland, 15.53; 14. Sterling Gehrke, Castlewood, Damon Wangerin, Mitchell, 15.45; 15. Clint Stangle, Caputa, Jace Philipsen, New Underwood, 15.66.
Second Go: 1. Dalton Sheridan, Faith, Shay Oliver, Lemmon, 6.27; 2. Brent Woodward, Sam Huffman, 7.79; 3. Jeremiah Johnson, Cole Carlson, 9.73; 4. Reece Wientjes, Nolan Richie, 10.78; 5. Lance Blasius, Wall, Carson Johnston, Elm Springs, 12.46; 6. Colby Hetzel, Prestyn Novak, 12.75; 7. Rance Johnson, Philip, Payton Donnelly, Elk Point, 14.27; 8. Mattee Pauley, Herbie O’Daniel, 15.06; 9. Bailey Tibbs, Ft. Pierre, Courtney Dahlgren, Timber Lake, 15.45; 10. Chet Crago, Belle Fourche, Carter Kudlock, Belle Fourche, 16.36; 11. Katy Miller, Wylee Nelson, 18.56; 12. Tanielle Arneson, Enning, Wyatt Schuelke, Opal, 18.70; 13. Sierra Young, Onida, Ethan Fernau, Fairfax, 19.78; 14. Cass Lytle, Riley Schreiber, 20.50; 15. Rhett Fanning, Martin, Keith Hodson, Martin, 23.0.
Short Go: 1. Jon Peterson, Tucker Chytka, 7.14; 2. Ethan Parr, JR Dees, 7.44; 3. Lane Blasius, Carson Johnston, 9.2; 4. Wyatt Schaack, Wall, Jacob Kammerer, Philip, 11.64; 5. Brent Woodward, Sam Huffman, 13.70; 6. Bailey Tibbs, Courtney Dahlgren, 24.5; 7. Jeremiah Johnson, Cole Carlson, 24.70; 8.
Average: 1. Brent Woodward, Sam Huffman, 29.12; 2. Jeremiah Johnson, Cole Carlson, 48.28; 3. Jon Peterson, Tucker Chytka, 115.33; 4. Ethan Parr, JR Dees, 116.45; 5. Reece Wientjes, Nolan Richie, 119.53; 6. Lane Blasius, Carson Johnston, 121.66; 7. Colby Hetzel, Prestyn Novak, 125.47; 8. Katy Miller, Wylee Nelson, 126.57; 9. Mattee Pauley, Herbie O’Daniel, 129.84; 10. Bailey Tibbs, Courtney Dahlgren, 139.95.
Boys’ Cutting
First Go: 1. Reis Bruley, Willow Lake, 142.5; 2. Myles Kenzy, Iona, 141; 3. Carson Johnston, Elm Springs, 139; 4. (tie) Chet Crago, Belle Fourche, 138, Herbie O’Daniel, Kadoka, 138; 6. Logan Christensen, Kadoka, 137.5; 7. Sawyer Strand, Harrisburg, 137; 8. Tyen Palmer, Dupree, 136.5; 9. True Buchholz, Kadoka, 136; 10. Dillon DeJong, Kennebec, 135; 11. Wyatt Maciejewski, Rapid City, 132; 12. (tie) Zane Whitney, Iona, 131, Zane Zilverberg, Holabird, 131; 14. Olathe Schmidt, White River, 129.
Second Go: 1. Chet Crago, 143; 2. Clint Stangle, 142.5; 3. Dillon DeJong, 142; 4. (tie) Carson Johnston, 141, Cort Baker, Hermosa, 141; 6. (tie) Herbie O’Daniel, 140.5, Jeb Hunt, Faith, 140.5; 8. Sawyer Strand, 140; 9. Jordan Hunt, Faith, 139; 10. (tie) Reis Bruley, 138, Olathe Schmidt, 138; 12. Logan Christensen, 137; 13. Tyen Palmer, 136; 14. Zane Whitney, 135; 15. (tie) Wyatt Maciejewski, 132, James Kirwan, Bonesteel, 132.
Short Go: 1. Chet Crago, 144.5; 2. Herbie O’Daniel, 144; 3. Sawyer Strand, 143; 4. Jeb Hunt, 139; 5. True Buchholz, 138; 6. Carson Johnston, 137; 7. Dillon DeJong, 136; 8. Myles Kenzy, 130; 9. Cort Baker, 128; 10. Tyen Palmer, 126.
Average: 1. Chet Crago, 425.5; 2. Herbie O’Daniel, 422.5; 3. Sawyer Strand, 420; 4. Carson Johnston, 417; 5. Dillon DeJong, 413; 6. Jeb Hunt, 407.5; 7. Reis Bruley, 404.5; 8. (tie) Myle Kenzy, 402, True Buchholz, 402; 10. Tyen Palmer, 398.5.
Girls’ Cutting
First Go: 1. Kailee Webb, Isabel, 146; 2. Erin Kenzy, Iona, 145; 3. (tie) Shelby Strand, Harrisburg, 143.5, Karlee Peterson, Sturgis, 143.5; 5. Jessica Ryan, Belle Fourche, 143; 6. Kaycee Monnens, Belle Fourche, 142; 7. Tanegai Zilverberg, Holabird, 141; 8. Taylor Bothwell, Pierre, 140; 9. (tie) Emma Lutter, Zell, 139, Ciara Stoddard, Norris, 139; 11. Kaeli Carmichael, Faith, 138; 12. Fehrin Ward, Belle Fourche, 135; 13. (tie) Riley Ann Smith, Rapid City, 134, Brandy March, Hot Springs, 134, Cassity Goetz, New Underwood, 134.
Second Go: 1. Kailee Webb, 149; 2. Erin Kenzy, 147; 3. Shelby Strand, 145; 4. Taylor Bothwell, 141.5; 5. Riley Ann Smith, 141; 6. Karlee Peterson, 140; 7. Emma Lutter, 138.5; 8. (tie) Brianna Clemetson, Keystone, 138, Karlie Robertson, Caputa, 138; 10. Annie Fulton, Miller, 137; 11. Tanegai Zilverberg, 136.5; 12. (tie) Skyler Lutter, Zell, 136, Karisa Carmichael, Faith, 136; 14. (tie) Jessica Ryan, 135, Sydney Davidson, Parkston, 135, Karissa Odenbach, Hamill, 135, Tate Fortune, Milesville, 135.
Short Go: 1. Erin Kenzy, 146; 2. (tie) Shelby Strand, 144, Taylor Bothwell, 144; 4. (tie) Karlee Peterson, 142, Kaycee Monnens, 142; 6. Emma Lutter, 138; 7. Tanegai Zilverberg, 136; 8. (tie) Kailee Webb, 135, Kaeli Carmichael, 135, Brianna Clemetson, 135, Keanna Ward, Fruitdale, 135.
Average: 1. Erin Kenzy, 438; 2. Shelby Strand, 432.5; 3. Kailee Webb, 430; 4. (tie) Karlee Peterson, 425.5, Taylor Bothwell, 425.5; 6. Kaycee Monnens, 416; 7. Emma Lutter, 415.5; 8. Tanegai Zilverberg, 413.5; 9. (tie) Jessica Ryan, 407, Kaeli Carmichael, 407.

Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Weekly Poll

Is construction of the Keystone Pipeline a good project for South Dakota?
Yes
No
View Result

Ads: